DIFÚZER - ÁNO ČI NIE?

27.11.2019

Ahojte! Keďže ste sa ma mnohí pýtali na difúzer (správne difúzor), čo to je, ako to funguje a či sa oplatí do difúzera investovať, rozhodla som, že Vám to rovno spíšem v článku.

Ak ste už čo-to hľadali, určite ste si všimli, že existuje veľa druhov difúzerov. 

Rôzne tvary, rôzne farby, rôzne veľkosti a v neposlednom rade aj rôzne značky a ceny. Ako sa mám teda zorientovať?

Tu je pár tipov:

Ak si plánujete zaobstarať difúzer, vedzte, že je to niečo, čo jednak využijete každý jeden deň a jednak ho budete mať stále na očiach. Je preto dobré, ak sa Vám difúzer páči aj vizuálne a hodí sa k zariadeniu Vášho domova alebo priestoru, kam sa ho chystáte umiestniť. Otázka, ktorú by sme si mali položiť je - kam plánujem difuzér umiestniť? Do spálne, detskej izby, alebo do veľkej a priestrannej obývačky? Difúzery sú totiž rozdelené aj podľa toho, akú veľkú časť priestoru vedia zasiahnuť. Napr. na 25 metrov štvorcových (čo je cca spálňa alebo detská izba) kľudne stačí aj menší difúzer. Pri obývačke alebo vstupnej hale je dobré voliť difuzér s väčším dosahom Pri obyčajných difúzeroch treba rátať s tým, že tam absentuje možnosť nastavenia časového intervalu, čo je podľa mňa veľká nevýhoda. To znamená, že difúzer sa nevie vypnúť sám po dobe, ktorú mu vopred nastavíte, ale musíte ho vypnúť manuálne (čo nie vždy hrá v náš prospech - napr. ak zabudnete, tak zbytočne Vám pôjde dlhý čas, čo sa pri niektorých olejoch alebo malých deťoch ani neodporúča). Pri lepších difúzeroch si môžete nastaviť aj časové intervaly, napr. 1 hodina, 2 hodiny, 5 hodín, ba dokonca aj 10 hodín so sekvenčným (prerušovaným) difúzovaním (5 minút ide, 5 minút nejde) a podľa vopred nastaveného časového intervalu sa sám vypne. Lepšie difuzéry sa samé vypnú aj v prípade, keď im dôjde voda.

No a či ho teda zaobstarať? Za mňa JEDNOZNAČNE ÁNO!

A prečo? Difúzer nám ponúka obrovské množstvo výhod. Začnem tým, že nám prečisťuje a osviežuje vzduch v miestnostiach a pohlcuje baktérie, vírusy a iné patogény. Veľkým plusom je aj to, že prináša do nášho domova príjemnú vôňu (ktorú si volíme podľa našich vlastných preferencií - či už si chceme len navodiť príjemnú vianočnú atmosféru a siahneme po vianočnej zmesi, alebo potrebujeme podporiť sústredenie a koncentráciu pri učení, osviežiť vzduch pri upratovaní, zabrániť tvorbe plesní...). 

Poďme si zodpovedať ešte Vašu ďaľšiu častú otázku: ,,Aký je rozdiel medzi difuzérom a aromalampou?"

Sama som začínala s aromalampou, takže ich viem porovnať z vlastnej skúsenosti. Za mňa jednoznačne treba siahnuť po difuzéri. A prečo? Dôvodov je hneď niekoľko. Najskôr Vám vysvetlím, ako funguje difuzér - na báze studenej pary. Esenciálne oleje štiepi na mikročiastočky, ktoré my potom vdychujeme do nášho tela a máme tak možnosť čerpať všetky benefity, ktoré nám olejčeky poskytujú (aj tie liečivé). Oleje sa v difuzéri nikdy neprehrejú. Z hľadiska bezpečnosti je používanie difuzéra absolútne bezpečné a to aj pri malých deťoch. Nie je tu prítomný otvorený oheň. Zatiaľ čo aromalampa funguje práve s otvoreným ohňom, tu sa nám ukazuje už prvá veľká nevýhoda z hľadiska bezpečnosti. Do hornej nádobky sa dá voda a nakvapká olej. Voda v hornej nádobke sa postupne zohrieva a behom pár minút prehreje a odparuje do ovzdušia. Prehriatím vody s esenciálnym olejom sa znehodnocuje jeho terapeutický potenciál (píšem o čistých olejoch). Po nejakom čase sa začne esenciálny olej v nádobke doslova páliť a túto spaleninu potom vdychujeme do nášho tela. Tu sa teda o žiadnych benefitoch baviť ani nemusíme, pretože je to presne naopak. Vedeli ste, že niektoré oleje, keď sa spália, sú pre naše telo až toxické? Preto dobre zvážte, či používať aromalampu ako difuzér (aj keď len nejaký obyčajný).

Verím, že som zodpovedala Vaše otázky, no ak by ste mali ešte predsa len nejaké, kľudne sa na mňa obráťte! :)

Tip: Netreba podceniť ani samotný výber olejov. V prvom rade treba rozlišovať medzi vonným olejom (synteticky vyrobený) a esenciálnym olejom (prírodný olej). Vonný olej slúži čisto len na prevoňanie priestoru a nemá žiadne terapeutické účinky. V žiadnom prípade sa nesmie aplikovať na pokožku alebo užívať vnútorne. Esenciálne oleje takisto nájdeme v rôznych cenách aj rôznej kvalite. O tom, čo si na olejoch treba všímať Vám môžem napísať v ďalšom článku. :-)