ČO JE TO ESENCIÁLNY OLEJ A AKO VZNIKÁ?

06.10.2021

O esenciálnych olejoch ste určite už niekedy počuli. Najmä v poslednej dobe sa tešia veľkej obľube a ich nekonečná liečivá sila je znovuobjavená. Ale čo to vlastne ten esenciálny olej je? Ako vzniká? Poďme si to spoločne trochu viac priblížiť.

Esenciálny olej je koncentrovaná, prchavá aromatická látka. Získava sa z aromatických rastlín - z ich plodov, kvetov, lístkov, kôry, alebo semien. Aromatické rastliny majú esenciálne oleje uložené v malých vačkoch, ktoré voľným okom nevidíme. Dodávajú im svoju špecifickú vôňu a rovnako majú aj ochrannú funkciu - chránia ich napríklad pred rôznymi škodcami či poranením a tiež napomáhajú v prípade potreby aj pri regenerácií. Ak rozrežeme citrón a po kuchyni sa začne šíriť príjemná citrónová vôňa - to je práve esenciálny olej, ktorý sa uvoľnil z kôry citróna.

Kvalitný esenciálny olej v 100% čistote je naozaj veľmi silný. Preto je aj efektívny a účinný, no zároveň je to dôvod, prečo s ním je potrebné aj bezpečne zaobchádzať - po kvapkách. Jedna kvapka esenciálneho oleja má ohromnú silu. Pre predstavu uvediem konkrétny príklad - 1 kvapka mätového oleja sa rovná až 28 šálkam mätového čaju. A to je skutočne veľká sila, však?

Terapeutická metóda, ktorá pri svojej práci využíva esenciálne oleje sa nazýva aromaterapia (v preklade to znamená terapia vôňou). V aromaterapií sa však nevyužívajú len esenciálne oleje, ale aj za studena lisované rastlinné oleje (napr. kokosový, marhuľový, avokádový, mandľový), rastlinné maslá, soli..., ktoré slúžia ako tzv. olejové nosiče. Úlohou olejového nosiča je doslova niesť esenciálny olej. Keďže čistý esenciálny olej je silno koncentrovaná látka, pri aplikácií na pokožku ich vždy riedime práve v týchto spomínaných olejových nosičoch. Jednak prechádzame rôznym kožným reakciám (napr. popálenie pokožky pri tzv. horúcich olejoch, ktorými sú koreniny, napr. škorica, klinček, oregano...) a jednak sa esenciálne oleje vďaka olejovým nosičom lepšie do pokožky zafixujú.

Esenciálne oleje majú v porovnaní s rastlinnými olejmi totiž iné chemické zloženie. Hlavným rozdielom je to, že esenciálne oleje nie sú mastné a sú silne prchavé. Zatiaľ čo rastlinné oleje sú mastné oleje. Ak teda nechceme, aby nám olej z pokožky rýchlo vyprchal, práve rastlinný mastný olej je riešením, ako tomu predísť.

Aj keď sa môže zdať, že aromaterapia je nová moderná metóda liečenia, opak je pravdou. Prvé záznamy o liečivých rastlinách sa vyskytujú už z dôb pred viac ako 6000 rokmi. Už vtedy sa používali k liečeniu, ale aj očiste, balzamovaniu a tiež k náboženským a obradným rituálom.

Samotný termín Aromaterapia prvýkrát použil francúzsky chemik René-Maurice Gattefossé v roku 1928, ktorý je považovaný za otca modernej aromaterapie. Pri úraze na svoje popálené ruky aplikoval čistý levanduľový esenciálny olej a pri tejto skúsenosti zistil, že rana sa veľmi rýchlo zahojila a dokonca mu nezostala ani žiadna jazva.

Spôsoby získavania oleja

Pri esenciálnych olejoch existuje niekoľko spôsobov ich získavania, avšak najčastejšie sa využívajú dva hlavné spôsoby získavania olejov a to je parná destilácia alebo lisovanie za studena.

Parná destilácia je taký proces získavania oleja, ktorý dokáže zachovať všetky účinné látky. Väčšina esenciálnych olejov sa získava práve parnou destiláciou. Zaujímavosťou je, že prvý destilačný prístroj sa objavil už z roku 3000 pred n.l. Základný princíp zostal v podstate rovnaký, akurát dnešné prístroje sú modernejšie.

Lisovanie za studena sa využíva pri väčšine citrusových esenciálnych olejoch. Patrí sem napr. citrón, pomaranč, mandarinka, bergamot... Citrusy sú všeobecne bohaté na esenciálne oleje a väčšinou sa nachádzajú v ich kôre. Lisuje sa za pomoci špeciálneho prístroja, ktorý využíva odstredivú silu a olej je doslova vytlačený z kôry. Pri tejto metóde sa nepracuje s vodou ani teplom, preto je vôňa oleja identická s daným ovocím.

Poznáme sa aj ďaľšie špeciálne spôsoby získavania olejov ako enfleuráž (využíva sa pri rastlinách, ktoré sú veľmi jemné a teplo by mohlo spôsobiť poškodenie arómy alebo účinku) , filtrácia (podobná destilácií, avšak je rýchlejšia) a rozpúšťanie (na aromatické rastliny pôsobí prchavé rozpúšťadlo).

Pozor na vonné oleje!

Vonný olej a esenciálny olej sú dva rozličné produkty. Hlavným rozdielom je to, že esenciálny olej je prírodný produkt a vonný olej je synteticky (umelo) vyrobený produkt. Vonný olej nedisponuje žiadnymi liečivými účinkami a môže sa používať výhradne len na rozptylovanie vône - do difuzéra alebo do aromalampy. Treba však mať na pamäti, že v tomto prípade vdychujeme umelo vyrobenú vôňu. Ak teda chceme z oleja vyťažiť maximum, pozor na to, čo kupujeme, pretože v praxi sa často zamieňajú.

P.S. Hovorí sa, že na každú chorobu má Matka Príroda liečivú bylinku. :-)