AROMATERAPIA A PÔROD

15.12.2021

Pôrod patrí medzi najdôležitejšie momenty v živote každej ženy, pre mnoho žien je to ten úplne najdôležitejší okamih.

Zážitky z pôrodu, ktoré si odnášame sú však rôzne. Pre niektoré ženy je pôrod úžasný, extatický a transformujúci zážitok a odnášajú si z neho úžasné spomienky na celý život. Avšak stále veľa žien má dnes bohužiaľ opačnú skúsenosť - nepríjemné zážitky, ktoré častokrát končia až traumou z pôrodu. Tak či onak je pôrod je extrémnou záťažou pre fyzické i psychické telo a ak si vieme tento čas nejako spríjemniť prírodnou cestou, napríklad esenciálnymi olejmi, nikdy to nie je na škodu! :-)

Po ktorých esenciálnych olejoch možno siahnuť pri pôrode?

Všeobecne sú veľmi nápomocné kvetinové ženské vône, avšak svoje pozitívne účinky nám dokážu priniesť aj citrusy, odrody mäty, či cielene namiešané zmesi.

A tu už je konkrétny zoznam:

Kvetinové vône:

Levanduľa - je všeobecne známy upokojujúci olej, avšak môže nám účinne pomôcť aj od bolesti podbruška a chrbta.

Šalvia - môže pomôcť podporiť kontrakcie, siahame po nej vtedy, ak pôrod nepostupuje. Naopak, ak už máme silné kontrakcie, šalvia pre nás nie je vhodný olej. Podporiť pôrod a kontrakcie môže rovnako aj jasmín a neroli. Neroli má okrem toho aj silne upokojujúce vlastnosti a môžeme po ňom siahnuť aj v prípade, keď potrebujeme znížiť krvný tlak.

Magnólia - takisto upokojujúci olej, môže pomôcť pri strese z pôrodu aj pri úzkosti. V takýchto prípadoch môžeme siahnuť aj po medovke, ktoré je takisto silno upokojujúca a môže nám pomôcť aj v prípade panických záchvatov. Keďže má antivirotické vlastnosti, môže byť nápomocná aj pri vírusoch a herpesoch.

Muškát - môže pomôcť pri nepríjemných tlakoch podbruška, krížov i panvy. Bude nám nápomocný v prvej dobe pôrodnej, čase kontrakcií. Je to príjemná ženská vôňa, ktorá dokáže účinne pozdvihnúť náladu.

Kadidlo - má upokojujúce účinky, pomáha dostať sa do prítomnosti, zosilňuje účinky všetkých ostatných olejov a je všeobecne známe, že je považované za kráľa olejov.

Odrody mäty:

Mäta prieporná - je energizujúci olej. Môže nám pomôcť vtedy, keď už nevládzeme, keď sa cítime vyčerpané, keď máme pociť, že ďalej to už nezvládneme.

Mäta klesnatá je olejom sebavedomého prejavu. Môže nám pomôcť pri komunikácií vlastných potrieb a pôrodných prianí. Veľmi vhodná je v kombinácií s bergamotom, ktorý je olej sebavedomia a sebadôvery (spomínaný nižšie).

Z citrusov môžeme siahnuť napríklad po:

Citrón je olejom jasného myslenia a sústredenia sa. Môže nám pomôcť plne sa sústrediť na pôrod. Grep je olejom prijímania vlastného tela, čo je v najmä v tomto období veľmi dôležité. Bergamot je olejom sebavedomia a sebadôvery. Môže nám pomôcť pri beznádeji a zúfalstve.

Citrusy majú všeobecne energizujúce a náladu pozdvihujúce účinky (až na pomaranč, ktorý má sedatívne, upokojujúce účinky).

Svoje miesto majú aj špeciálne namiešané zmesi, ktoré aromaterapeuti dokážu pripraviť na mieru. Rôzne cielené zmesi sa dajú zakúpiť aj už pripravené - napr. zmes na upokojenie, zmes na uvoľnenie svalstva atd.

Ako používať esenciálne oleje pri pôrode?

Najčastejší spôsob používania esenciálnych olejov je aromatický a ten využijeme aj pri pôrode. Môžeme si vybrať hneď medzi niekoľkými spôsobmi použitia:

- priamo z fľaštičky - fľaštičku si môžeme pri nose podržať aj samé, no veľmi užitočné je poprosiť svoju sprevádzajúcu osobu, aby nám fľaštičku podržala a my sa tak môžeme sústrediť na hlboké dýchanie,

- pomocou difuzéra - v každej pôrodnici môžeme mať dopredu pripravené pôrodné priania a medzi nimi môže byť aj použitie difuzéra pri pôrode (treba si to však radšej dopredu odkomunikovať). Potom si už len vyberieme vôňu, ktorá nám je príjemná, dáme do difuzéra 3-7 kvapiek, zapneme a je to.

- pomocou vreckovky - esenciálny olej kvapneme na vreckovku a môžeme vdychovať. Potom môžeme vreckovku položiť vedľa seba a stále budeme cítiť príjemnú vôňu a využívať tak pozitívne účinky aromaterapie,

- inhalácia z dlane - tento spôsob by sa mal používať len v krajných prípadoch, pretože intenzita oleja je veľmi silná. Ak sa rozhodneme pre tento spôsob, ideálne je urobiť 3 hlboké nádychy a výdychy.

Ďaľší spôsob, akým môžeme využiť benefity aromaterapie je topické použitie - teda použitie na pokožku (pozor na správne riedenie!). Tiež tu máme na výber z viacerých možností: - priamo na bolestivé miesta (napr. na bruško, na chrbát, kríže..., ale rovnako aj pri bolesti hlavy, nevoľnosti a pod.)

- ako parfum pre pocit pohody: na pulzné body, na reflexné body, na oblasť hrudníka a za uši.

Vnútorné používanie olejov pri pôrode ja osobne neodporúčam.

Je dôležité, aby nám esenciálne oleje, ktoré si zvolíme k pôrodu boli príjemné, aby nám voňali a aby sme z nich mali dobrý pocit. Treba sa riadiť samy sebou, svojou intuíciou, svojim vnútorným pocitom. Čo funguje mne, nemusí rovnako fungovať kamarátke, pretože každá sme jedinečná a každá máme inú biochémiu tela.

Odporúčanie na záver: oleje pri pôrode, ako aj v tehotenstve a následnom 600nedelí používame dostatočne a bezpečne zriedené. Bábätká už majú vyvinutý čuch a esenciálne oleje sú silno koncentrované látky, preto používanie neriedených esenciálnych olejov pri bábätkách nie je vhodné. Rovnako v tehotenstve, pri pôrode aj v šestonedelí používame len tie esenciálne oleje, ktoré majú jemné chemické zloženie (napr. vyššie spomenuté) a teda sú na toto obdobie vhodné.

P.S.: Esenciálne oleje som pri pôrode pred 3 mesiacmi použila aj ja sama a boli mi naozaj veľmi, veľmi nápomocné! :-)