AROMATERAPIA

04.06.2019

Aromaterapia - aroma (vôňa) terapia (liečenie). Aromaterapia je moja srdcová oblasť, ktorá ma nesmierne fascinuje a čoraz viac sa o ňu hlbšie zaujímam. Čím viac o nej viem, tým viac vidím jej širokospektrálne využitie v každodennom živote snáď vo všetkých oblastiach, no najmä v oblasti zdravia, krásy, spokojnosti a životného štýlu...

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia nám pomáha získať zdravie, krásu aj životnú harmóniu prírodnou cestou. Je to jedna z popredných oblastí alternatívnej medicíny, ktorá funguje na holistickom princípe. Pri liečení využívame práve náš čuch, ktorý je jeden z najsilnejších zmyslov. Keď si privoniame k nejakej vôni, hneď vieme, či nám vonia alebo nie a častokrát sa nám spolu s vôňou vynoria aj mnohé myšlienky, emócie a spomienky. Esenciálne oleje sa okrem iného používajú aj na terapeutické účely, či už ide o prevenciu alebo liečbu a preto je veľmi dôležité používať ich opatrne a v presných dávkach.

Aromaterapia je terapia pre naše telo, myseľ i ducha, teda pre fyzické, psychické i duševné zdravie. 

Čo je esenciálny olej?

Esenciálny olej je prírodná prchavá látka, ktorá vzniká z obrovského kvanta rastlinnej šťavy. Vysoká koncetrácia účinných látok nám jasne hovorí, že účinky majú obrovskú silu na fyzickej i psychickej úrovni. Zvykne sa hovoriť, že vo fľaštičke s esenciálnym olejom držíme "duše rastlinky". 

Napríklad na výrobu 15ml fľaštičky levanduľového oleja sa spotrebuje až 7kg levandule.

Ako získavame eseciálne oleje?

Esenciálne oleje získavame dvomi najčastejšími spôsobmi a to parnou destiláciou alebo listovaním za studena, pri čom využívame rôzne časti rastlinky, od kvetu až po semiačka. Fľaštička esenciálneho oleja predstavuje čistý výťažok z prírody, ktorý má širokospektrálne použitie. Pri výbere olejčekov je dôležité poradiť sa s odborníkom v tejto oblasti a vybrať si ten správny (prípadne správnu kombináciu alebo zmes olejov) na konkrétny účel a tiež nezabudnúť na správne dávkovanie.

Spôsob používania na terapeutické účely

Esenciálne oleje na terapeutické účely používame dvomi spôsobmi - inhaláciou alebo aplikáciou na kožu. Existuje aj tretí spôsob - vnútorné užívanie olejov, o ktorom sú však zatiaľ nekonečné dohady, či je to pre organizmus vhodné alebo naopak nie. Venujme sa teda prvým dvom.

Prvý spôsob je inhalácia. Inhalovať oleje môžeme pomocou difuzéra, aromalampy, naparovaním alebo priamo z dlane (napríklad pri nádche). Pri inhalácii nám esenciálne oleje vplývajú na limbický systém a aktivujú ho, čo je časť mozgu zodpovedná za emócie a pamäť. To je dôvod, prečo majú vysokú účinnosť práve aj pri psychických ťažkostiach a ťažkostiach nervového systému, tiež vedia povzbudiť naše emócie i ducha, vedia eliminovať stres, úzkosť, pomáhajú pri depresii, nespavosti, podporujú meditáciu, koncentráciu, učenie sa, a mnohé ďalšie. Majú tiež protizápalové a dezinfekčné účinky, pomáhajú pri bakteriálnych a plesňových ochoreniach, pri bolesti hlavy, nádche, kašli, menštruačných ťažkostiach... Jednoducho pri všetkom, konkrétnym vymenúvaním by som mohla stráviť ešte veľmi dlhú dobu.

Druhý spôsob je aplikácia na kožu. Tu je dôležité povedať, že esenciálne oleje si NIKDY nedávame na kožu v nezriedenom stave. Môžu nám totiž popáliť pokožku. Presný pomer olejov si musíme dať do nejakého "nosiča", ktorým môže byť napríklad Aloe Vera gél, kokosový alebo iný olej. Aplikáciu priamo na kožu používame pri masážach, kúpeľoch, alebo ak si aplikujeme olejček priamo na ranu alebo miesto, ktoré chceme liečiť. Pri bolesti hlavy napríklad veľmi pomáha masáž esenciálnym olejom spánkov a zadnej časti krku.

Ďalšie využitie esenciálnych olejov

Esenciálne oleje majú okrem terapeutických účinkov aj mnohé ďalšie využitie. Používame ich aj pre krásu a slúžia nám tiež na prevoňanie priestorov a navodenie príjemnej atmosféry, prečisťujú a dezinfikujú priestory, prádlo, odstraňujú mastnotu, atď. Esenciálne oleje nám veľmi pomáhajú a verím, že sú jedným zo zdrojov spokojného a harmonického života.

Pozor: Treba rozlišovať esenciálny olej a vonný olej. Na terapeutické účely používame len eseciálne oleje, ktoré sú vyrobené z prírodných zdrojov. Vonný olej nám slúži len na prevoňanie priestoru.

Tip: Večer po sprche alebo kúpeli si primiešajte do telového mlieka jednu kvapku levandulového oleja. Nielen, že budete mať krásne hydratovanú pokožku a Vaše telo bude krásne voňavé, ale navyše bude aj ukludnené a harmonizované, dokonale pripravené na spánok. Predtým, než si touto zmesou nakrémujete celé telo, vykonajte test na kúsku kože, napríklad na lakeť. Ideálne je počkať hodinu, ale reakcia (sčervenanie pokožky) na esenciálny olej sa zväčša objaví do 5, maximálne 10 minút. Verím, že si užijete rovnako ako ja.

Každý človek je jedinečný, má iné preferencie, má rád iné vône a tak môže mať každý z nás aj svoj obľúbený jedinečný olejček, alebo hneď aj niekoľko.